1509413

Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med bla jakaranda och amarant. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor samt skrivskiva. Skiva av kolmårdsmarmor. Snäpplås. Lådträ med påskrift i bläck: "Byrå af al fanerad med oliv och rosenträd amarant och violett, tillverkad af Hofschatullmakaren Chr: Linning i Stockholm". Längd 75, bredd 48, höjd 85,5 cm. Nyckel medföljer.

Få enskilda mästare har varit så betydande för en stilepok som Christian Linning. Han kom att driva en av Stockholms största verkstäder då han genom sitt andra giftermål med Maria Christina Wulf, Johan Hugo Fürlohs änka, kom att överta dennes fastighet på Köpmanagatan 3, som rymde hela tretton hyvelbänkar. Produktionen var stor, och till en början tillverkade Linning möbler efter Fürlohs modeller, som valnötsfanerade trelådiga byråar med skrivskiva av senbarocktyp, men han kom sedan att utveckla sina egna modeller och ett formspråk i fullt utvecklad rokoko. Den senare produktionen består främst av vackert utförda byråar rikligt försedda med bronsbeslag, men innefattar också möbeltyper som poudreuser, sekretärer, och spelbord. Linning tillverkade dessutom ett antal anmärkningsvärda mekaniska skrivmöbler—varav en har tillhört Sofia Albertina; en annan Drottning Sofia—som saknar motpart i svensk möbelhistoria. Tillsammans med yrkesbrodern Lars Nordin kom Linning att sätta tonen för den svenska möbelkonsten under rokokotid.