1504030

Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med amarant och mahognyartat träslag. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. En låda med inredning av två fack med skjutlock samt spegel, därunder dubbla skåpdörrar med bakomvarande låd- och hyllinredning. Längd 96, bredd 49, höjd 83 cm. Nyckel medföljer.

Auktionens byrå är av en mycket ovanlig modell. En typisk svensk rokokobyrå är av en bukig, trelådig, modell på relativt korta ben och i fullt utvecklad rokokoform. I detta fall så utgår formen från en tvålådig modell—en sk “commode sauteuse”—på smäckra, relativt höga ben. Dessa är sällsynta i en svensk kontext, och förknippas endast med ett fåtal mycket skickliga mästare, såsom Olof Martin, Johan Noraeus, och Carl Åhman. Än mer anmärkningsvärt är det faktum att byrån i detta fall är inredd med skåpsdörrar och toiletteinredning. Båda punkter talar för en specialbeställning till högreståndsmiljö. En snarlik byrå med mer konventionell inredning av lådvarv finns avbildad i tapetsviten på Åkerö slott, utförd av Johan Pasch för Läckö slott redan 1753.