716
1525708

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 890 USD
Klubbat pris
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Porträtt av Marie Louise Paris

Signerad Mr Paris Souvenir de Julia Beck. Duk
33 x 24 cm.

Proveniens

Gåva av konstnären till Monsieur Paris, den avporträtterades far.
Fransk privatsamling.

Marie Louis Paris mor var svenska vid namn Lundqvist. Hon var den äldsta av sex barn. Marie Louise utbildade sig till ingenjör. 1925 grundade hon l'Institut électro-mécanique féminin, vilket 1933 blev l'École polytechnique féminine (vilken idag är känd som EPF School of Engineering). Mademoiselle Paris var också pilot och ritade ett flygplan som ställdes ut på en flygmässa i Frankrike 1936. En staty av henne är placerad utanför en av byggnaderna till skolan hon grundade. 2019 döptes en tågstation i Grenoble om efter henne.