715
1524357

Edvard Waller

(Sverige, 1870-1921)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 130 - 1 420 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Edvard Waller
(Sverige, 1870-1921)

"Per Krohg (1889-1865)"

Skulpturbyst. Signerad Edv.Waller och daterad Paris 1904. Gjutarmärkning F. Rudier. Fondeur. Mörkpatinerad brons, höjd 56 cm, length 47 cm.

Proveniens

Bukowskis Auktioner AB, oktober, 2019.

Detta känsliga bronsporträtt, ”En ung norrman”, föreställande den runt 15-årige norske konstnären Per Krohg, skulpterades i Paris 1904 av den egensinnige svenske skulptören Edvard Waller. Den begåvade Waller var både självkritisk och emellanåt inte vidare produktiv i sitt konstnärsskap, vilket bl. a. resulterat i att extremt få verk har nått konstmarknaden genom åren. Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs konstmuseum äger tillsammans några få verk och Nasjonalmuseet i Oslo, äger något enstaka.

Wallers porträtt av Per Krohg, vilket allra troligast bara göts i ett enda och unikt exemplar hos ”Fonderie Rudier”, kom till under en tid när Edvard Waller och nära vännen Ivar Arosenius umgicks i Paris med bl. a. Per Krohgs föräldrar, konstnärsparet Christian och Oda Krohg. Waller och Arosenius var nästan oskiljaktiga under Arosenius tid i staden 1904/05, och Ivar Arosenius porträtt av Per från 1905 finns sedan länge i Nasjonalmuseet i Oslo. Museet äger även Oda Krohgs porträtt av Ivar Arosenius från samma tid. Arosenius kraftfulla profilporträtt av nära vännen Waller från denna tiden införlivades i Nationalmuseums samlingar 2018. De bägge svenskarna var inte kända för sina ”silkesvantar”.. Arosenius med sin ofta provocerande och giftiga tunga som skapade naturlig friktion, vilket ibland slutade med att den store och starke vapenbrodern Waller ”gjorde upp” med nävarna. En tid uppmålad av Ivar Arosenius levnadstecknare Karl Asplund: ”..de bacchanaliskt genomlevda nätterna med kroggräl och slagsmål, som voro åtskilliga av skandinavernas speciella form av sällskapsliv..”.
Det hände att Waller fick bära hem Arosenius på ryggen till sin ateljé när han hade blivit helt utslagen av stark calvados eller när vännens blödarsjuka gjorde sig påmind. Wallers ateljé låg i atelierhuset på 77 Rue Denfert-Rochereau, uppe vid observatoriet i Montparnasse. Här bodde de bägge bohemerna och här borde också Per naturligt ha suttit för sitt och detta porträtt när Waller modellerade fram honom ur
leran eller gipsen.
Både Waller och Arosenius har porträtterat den unge Per Krohg som en nobel ung ”renässansprins”; Waller, tydligt italienskt - à la Medici, Sforza eller Gonzaga o.s.v.. - med Per som rimligen en konstnärlig ”arvprins” efter fadern ”Kung Christian” och Pers dopfadder Edvard Munch - tillsammans med Pers helt naturliga ”renässansdrag”. Waller spelar i Per Krohgs porträtt - med sin integrerade oktagonala sockel - tydligt an på italienska renässansporträtt och byster från 1400-talet av bl. a. Donatello, Desiderio da Settignano, Francesco Laurana och Andrea del Verrocchio.

Per Krohg uppmuntrades tidigt av sina föräldrar, och redan som elvaåring illustrerade han sin fars artiklar i bl. a. Verdens Gang. Den unge norrmannen debuterade också som konstnär under året 1904 då Waller porträtterade honom, när han ställde ut sina teckningar tillsammans med fadern Christians målningar i Kristiania Kunstforening.
Christian Krohg undervisade även på Académie Colarossi där Per gick tillsammans med bl.a. Arvid Fougstedt, vilken 1908 tecknade den bohemiska familjen Krohg sittande på parisskandinavernas och Edvard Wallers ”stamlokus” Café de Versailles i Montparnasse. Per och Arvid började 1910 på Académie Matisse, och lite senare på 20-talet tecknade Arvid Fougstedt bl. a. ur minnet sin mycket kända linjeteckning i tusch ”Académie Matisse 1910”, där Per Krohg och Isaac Grünewald flankerar Einar Jolin, med bl. a. Sigrid Hjertén, Leander Engström och mästaren Matisse precis framför sig.
Edvard Munchs lekfulle gudson Per, levde och verkade länge i Paris och utvecklades till en av sin generations främsta konstnärer i både Norge och Skandinavien. Inte bara som tecknare och målare av viktiga nordiska verk som ”Nana” (1910), ”Cabaret” (1913/14), ”Granaten” (1916) och ”Kiki de Montparnasse” (1928) m.fl. - utan även som nyskapande scenograf, danspionjär (införde arg. tango 1913 i Norge), professor vid Statens Kunstakademi, och freskomålare i utsmyckningarna av bl. a. anrika Grand Café på ”Karl Johan” (1920-talet), Oslo rådhus (1940-49) och Säkerhetsrådets stora mötessal i FN-huset i New York (1950-52).
I början av 2019 visades utställningen ”Per Krohg og den franske impulsen” på Munchmuseet i bevegelse - Kunsthall Oslo, vilken fokuserade på Pers tidiga år i Paris.

Edvard Wallers porträtt av Per Krohg, ställdes ut 1910 på Salon du Champ-de-Mars i Paris, och fick där följande mycket positiva kritik
i tidningen IDUN samma år av den svenske kritikern, fil dr. Harald Heyman:
”..Edvard Waller representeras på Société nationale af bl. a. tvenne anmärkningsvärdt väl utförda porträttbyster. Wallers skulpturer äro lefvande, fulla af karaktär och känsla. Längst har konstnären, som sedan flera år tillhör de mest uppmärksammade porträttörerna på denna utställning, nått med porträttet af ”En ung norrman”..”

Waller porträtterade vidare bl. a. Fernand Legér, Axel Törneman, Gustaf Hellström, norske författaren Nils Collett Vogt, danske författaren Sophus Claussen och den finländska konstnärinnan Sigrid Schauman, för att nämna några.
Svensken högg även det marmormonument i Svenska kyrkan i Paris, vilket med sina inhuggna namn hyllar de svenskar som slogs på Frankrikes sida och stupade under första världskriget, däribland konstnären Ivan Lönnberg.

1921 hamnade den emellanåt hetlevrade Edvard Waller i ett krogslagsmål i Paris med en annan svensk konstnär och föll så olyckligt att han lite senare dog - påminnande om ett annat mer känt och mytomspunnet skandinaviskt krogslagsmål i Stockholm 1674 i Källaren Fimmelstång i Gamla Stan, då poeten Lasse Lucidor mötte sin norske baneman, löjtnant Arvid Christian Storm - Edvard Munchs stamfader.