76
1523220

Stolar, fem stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerade med mahogny. Svängd rygg med svarvad tvärslå. Sabelben. Dekor av bladrosetter av bronserat bly. Utförda efter ritning av Carl Fredrik Sundvall, för inredningen av röda salongen på Skottorp, Halland 1820 - 1830. Sitthöjd 47, rygghöjd 87,5 cm.

Proveniens

Skottorp, Skumlövs socken, Halland.

Jmf stolar från Empiresalongen sålda på auktionen på Skottorp 26-29 oktober 1978, Auktionsfirman Arwid Engströms eftr AB, kat nr 1112-1116.
jmf salongsmöblemanget sålt hösten 2002, Buk A526, kat nr 967-972