77
1507670

Taburetter, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Vitmålade samt delvis förgyllda. Skuren dekor av bandfläta och hörnfleuroner. Kragade kannelerade ben. Tre stycken signerade ILG. Sitthöjd 44 cm.

Proveniens

Odensviholms säteri, Odensvi socken, Småland.
Familjen Fleetwood.
Inköpta på Odensviholmsauktionen 1973, katalognummer 571, 587-88, 597.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Småland, Blekinge, Östergötland (Stockholm: Nordiska familjeboks tryckeri, 1909), avbildade s. 84; Slott och herresäten i Sverige: Småland, Öland, Gotland. (Malmö: Allhems förlag, 1971) en av auktionens taburetter avbildad s. 349.