888
1515643

Karin Stackelberg - Lagerberg

(Sverige, 1877-1957)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Karin Stackelberg - Lagerberg
(Sverige, 1877-1957)

"Tant Sigrid å verandan på Rönneholm 1908"

Signerad K. L. Duk uppklistrad på papp-pannå 21,5 x 14 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 571, Höstens Klassiska, 2012, kat. nr 160.
Privat samling.

Karin Stackelberg, grevinna, föddes 1877 i Göteborg, syster till konstnären Brita Lagerberg. Studerade vid Académie Julian i Paris och Heyman-Brockdorf-Schule i München. Stackelberg skolades även av porträttmålaren Harold Speed i London. Målade företrädesvis porträtt i olja och akvarell. Avled 1957 i Gränna.