89
1495513

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Rikt skuren och delvis genombruten dekor. Dekor av blomsterkorg, snäckformationer, ströblommor och rocailler mot graverad och pikerad botten. Ram med infällda listglas. Tudelat och kvickilsverfolierat spegelglas med fasettslipning. Märkt med Stockholms Hallstämpel 177(?). Höjd 104, bredd 45 cm.