90
1504334

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av bandrosett, lagerkrans, och volutformade bågar, ramverk med dekor av akantus och fleuroner mot pikerad botten, nedre sarg med dekor av blomster och snäckformationer. Tudelat, kvicksilverfolierat, och fasettslipat glas. Signerad IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 165, bredd 70 cm.