91
1512515

Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med dekor av volutformade bågar, rocailler, blommor, och granatäpplen. Ramverk med dekor av draperade lagergirlander och meanderbård mot pikerad botten. Fasettslipat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 127, bredd 71 cm.