9
1521403

Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor, märkt undertill i rödkrita "No. 3". Längd 114, bredd 54, höjd 81 cm. Nyckel finns.