10
1524142

Byrå, av Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm ca 1760-1813), Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, bresilja och plommon. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor och fält. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor med påskrift "Eisenbletter" samt signerad på lådkanten två gånger. Längd 105, bredd 51, höjd 79 cm. Nyckel medföljer.