92
1513922

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Krön med delvis genombruten dekor av draperade lagerfestoner, blomster, samt bandrosett, ramverk med pärlstav och kymation, nederdel med kärve. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad två gånger IÅ under krona med brännstämpel samt märkt med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 144, bredd 57 cm.