95
1522465

Speglar, ett par, av Olof Wetterberg (mästare i Jönköping och Kalmar 1785-1803), Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Krön med dekor av antikiserande medaljong med mans- respektive kvinnoprofil och krönande ros. Ramverk med dekor av pärsltav, nertill bärande lagerknippe. Kvicksilverfolierade spegelglas. Signerade OVB samt en märkt med otydlig hallstämpel. Höjd 66, bredd 39 cm.