96
1504336

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rikt skuren dekor dekor av eldsflammor, vin- och blomsterrankor kring infälld goauche i grisaille med motiv av antikiserande musor, ramverk med dekor av kymation, fleuroner, samt listglas målade i porfyrimitation. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 199, bredd 88 cm.

Proveniens

Enligt uppgift, Skillinge säteri, Munka Ljungby Skåne.