98A
1528103

Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med av bandrosett och kärve, ramverk med dekor av pärlstav. Kvicksilverfolierade spegelglas. Ljusarm av mässing. Signerade IÅ under krona samt med Stockholms hallstämpel 1783. Höjd 63, bredd 41,5 cm.