98B
1528396

Spegellampetter, ett par snarlika, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med lagerkvist och bandrosett, ramverk med dekor av pärlstav, nederdel med bärande lagerknippe. Kvicksilverfolierade spegelglas. Ljusarm av mässing. Båda signerade med brännstämpel IÅ under krona samt daterade med Stockholms hallstämpel 1798. Höjd 74, bredd 51 cm.