Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

1167 föremål
411. Ljusstakar, ett par, glas. Möjligen Kosta, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
903. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1071. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1129. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1105. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1128A. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
405. Vinglas, Böhmen/Schlesien, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
960. En samlares bibliotek, sex volymer, böcker om jade.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
961. En samlares bibliotek, del II, 11 volymer, böcker om kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
214. Sked, silver, möjligen Malmö, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
975. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
932. Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
406. Glas, sju stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
212. Sked, förgyllt silver, Nordeuropa 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
213. Sked, silver, sannolikt Holland sent 1600-tal. Barock.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1086. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
426. Chokladkanna, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1106A. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
949. Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
265. C.N. Ruthenbeck, vinsil, silver, Uddevalla (verksam 1828-1854).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
910. Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1022. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1041. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1145. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1045. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1112. Praktfat, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1158. Vas, porslin. Korea, Joseon (1392-1897).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1046. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. Skulpturer, sju stycken, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
163. Miniatyrbyrå, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1148. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
157. Mortel, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
965. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
158. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1042. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1044. Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1144. Stekfat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1016. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1147. Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1125. Tekanna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1117. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1021. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
958. Skål, blomkalksformad. Yuan/ Mingdynastin.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1164. Tsuba, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1142. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. Kopp, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
410. Parfymflacon, opalinglas och förgylld brons, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1025. Figurin, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. Fat, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1141. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1128. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1035. Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
934. Målning, akvarell och tusch. Qing dynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
936. Bältesspänne, förgyllt. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
931. Målning, färg och tusch på papper. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
967. Penselbad, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1057. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1109. Skål på träställ, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1133. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
945. Gycklarkopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1026. Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1061. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1167. Ask med lock, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
280. Gustaf Hagström, mjölkkanna, silver, Stockholm 1807.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
415. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
270. Alexander Munthe, toastrack, silver, Helsingborg 1847.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK