50
1545697

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

karmstol, "Iron Concrete", Källemo, Värnamo 1987.

Järn, signerad j. BoHLiN. Höjd 89 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Formgivarens privata samling.
Stockholms Auktionsverk, "Hommage à Jonas Bohlin", 10 februari 2003, kat. nr 15.

Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare", Norstedts 2014, omnämnd s. 274.

Modellen "Concrete" formgiven 1981. Denna variant helt i järn togs fram 1987 i en upplaga om 15+2 HC exemplar.

Föreliggande stol var Jonas Bohlins eget exemplar, som sedermera ställdes ut och såldes på auktionen Hommage à Jonas Bohlin i Stockholm 2003, vilken hade föranletts av att Bohlin stängde sitt arkitektkontor vid Slussen och därför avyttrade alla prototyper och egna exemplar.

Formgivare