38A
1559336

Patek Philippe, Nautilus, "Sigma Dial", ca 1993.

Utropspris
360 000 - 390 000 SEK
32 700 - 35 500 EUR
34 300 - 37 100 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 37,5 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 330 SC
År: cirka 1993
Glas: safirglas
Armband: integrerad originallänk, viklås
Referensnummer: 3800/001
Verknummer: 1'930'631
Boettnummer: 2'893'266
Tillbehör: certifikat, box, ytterkartong, servicekvitto (fabriksreparation) 2020-09-24

Ett flertal servicekvitton medföljer från Bo Berggren, försäkringsintyg, serviceetui medföljer. Nyare box inhandlad via Bo Berggren 2013.

Åldersrelaterat slitage. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.

Proveniens

Säljes av familjen till första ägaren. Klockan inhandlades 1993 på Bo Berggren i Stockholm för att fira ägarens 50-års dag.

Introduced in 1981, the reference 3800 represented Patek Philippe's smaller version of the original Nautilus reference 3700. With a still substantial 37,5mm width, the reference 3800 emerged as a nearly perfect unisex wristwatch for contemporary tastes. What truly sets this reference apart is its remarkable diversity, with Patek Philippe crafting it in various case materials and offering a range of dial options, making it one of the most intriguing luxury sports models in the Patek Philippe portfolio.