1526623

Rolex, Sea-Dweller, ca 1997.

Utropspris
90 000 - 110 000 SEK
8 180 - 10 000 EUR
8 560 - 10 500 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23
Rolex, Sea-Dweller, ca 1997.

Storlek: 40 mm
Material: stål
Urverk: automatisk, caliber 3135
År: cirka 1997
Glas: safirglas
Armband: Oysterlänk, viklås, ref. 93160-V8/592 B
Referensnummer: 16600
Serienummer: T'718'549
Verknummer: 7'543'875
Boettnummer: 16600
Tillbehör: certifikat, box, ytterkartong

Åldersrelaterat slitage. Repor. Behov av service.

Oljor i urverket är torra och rotoraxeln är defekt. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och att service rekommenderas på köparens bekostnad.

Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?