Madeleine Pyk – en samling F769
121
1541893

Iskandar Jalil

(Singapore, Född 1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Iskandar Jalil
(Singapore, Född 1940)

Urna, chamotterat stengods, Singapore 1970-80-tal.

Klotformad med kammad reliefdekor, litet öra, delvis glaserad i brunt och vitt, märkt med konstnärens ovala sigill. Höjd 21,5 cm, diameter ca 25 cm.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Galleri Gummeson, Stockholm, troligen 1991.

Formgivare

Iskandar Jalil (f. 1940) är en välrenommerad keramiker från Singapore, utbildad i Japan under 1970-talet. Iskandars stil är organisk och präglas av japanska tekniker. Hans verk återspeglar den japanska disciplinen, berikad med Sydostasiens filosofi, inklusive islamiska motiv och influenser från hans resor.

Iskandars keramik finns representerad i både offentliga och privata samlingar. År 1988 tilldelades han Kulturmedaljen för sina insatser på Singapores bildkonstscen.