566
1547605

Stellan Mörner

(Sverige, 1896-1979)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 740 - 3 660 EUR
2 870 - 3 830 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Stellan Mörner
(Sverige, 1896-1979)

Kubistisk dam

Signerad Mörner. A tergo daterad 1951. Duk 33 x 22 cm.

Konstnär

Stellan Mörner var en svensk bildkonstnär, scenograf och författare född i Örebro. Mörner studerade vid Konstakademien och Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm och på resor till Italien, Frankrike och England. Han var 1929 med och bildade ”Halmstadgruppen” tillsammans med Axel Olson, Erik Olson,Waldemar Lorentzon, Sven Jonson och Esaias Thorén. Han målade som surrealist först gärna nattliga bilder, oändliga landskap med flygande symboliska tecken. Senare hämtade han motiv från barndomshemmet Esplunda. Anfäderna kastar sina skuggor över interiörerna och minnena dansar i herrgårdens månbelysta alléer. En drömsk blandning a inne och ute, en flykt från verkligheten. Under 40- och 50-talen ägnade sig Mörner åt scenografi, gjorde därefter ett kort besök i det spontanistiska måleriet och återvände i slutet av 60-talet till motiven från surrealismens pionjärtid.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?