570
1552270

Gideon Börje

(Sverige, 1891-1965)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 640 EUR
1 430 - 1 710 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Gideon Börje
(Sverige, 1891-1965)

Utsikt över Riddarfjärden, Stockholm.

Signerad G. Börje. Duk 65 x 82 cm.

Konstnär

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.