571
1552262

Eric Hallström

(Sverige, 1893-1946)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Eric Hallström
(Sverige, 1893-1946)

Barnen på berget

Signerad Eric Hallström. Duk 61 x 83 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 22 mars 1956, kat. nr. 89, avbildad pl. XIV.

Konstnär

Eric Hallström räknas som en av de främsta företrädarna för den svenska naivismen. Han debuterade 1917. Med sitt måleri berättade han om minnen från Stockholms utkanter och han arbetade länge med samma motiv. Genom Pelle Molins ”Ådalens poesi” kom han i kontakt med Ångermanland dit han reste för att uppleva de mörka skogarna, den böljande horisonten, de mäktiga älvarna och timmerflottningen, som sedan tog form i hans stockholmsateljé. Hans bilder blir ljusare när han på 20-talet reste till Sydfrankrike och Italien, närmar sig den nya sakligheten, vilket får det naiva att försvinna. Hallströms berättartalang väcks på nytt under 30-talet, när han med starka färger i primitivistisk anda uttrycker sina upplevelser av människor och landskap.