592
1556792

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 700 - 27 300 EUR
23 800 - 28 500 USD
Klubbat pris
370 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)

"Ryttare på Djurgården"

Signerad Jolin och daterad 1932. Med dedikation i blyerts Till Elna! 18/6 1932. Duk 60 x 73 cm.

Proveniens

Galleri Modern, Stockholm.
Arkitekt Sven Wallander.
Därefter i arv inom familjen.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1957, "Einar Jolin", kat. nr. 65.

Under slutet av 1910-talet intog Einar Jolin en framträdande roll inom den svenska konstscenen. Hemkommen från Paris endast några år tidigare där han studerat för den stora mästaren Henri Matisse, utvecklades han till en enastående kolorist med en påtaglig känsla för linje och form. Under decenniets första hälft deltog Jolin i en rad uppmärksammade och banbrytande utställningar såsom Baltiska utställningen i Malmö år 1914 och Schwedische Expressionisten på det välrenommerade galleriet för avant-gardekonst Der Sturm i Berlin.
Auktionens eleganta motiv från Djurgården är utförd 1932 under den period som brukar kallas Jolins ”Grå period” när konstnären redan är etablerad. Nils Palmgren ("Einar Jolin", 1947) skriver om perioden: ”Åren efter hemkomsten från Cassis 1928 höra till Jolins ’grå period’, vilken sträcker sig fram till 1930-talets mitt. Det blonda, flödande har nu definitivt vikit från hans olja – även Jolin röner väl intryck av det moln, som ruvar över världen vid denna tid, de ekonomiska depressionernas mörka och tunga år. Och han odlar nu det gråas valörer och tongångar nästan med frenesi. Han finner emellertid nya uttryck och ny rikedom i dukar, trots allt målade av en färgens sybarit. […]"

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?