Kan inte nå servern
598
1550180

Evert Lundquist

(Sverige, 1904-1994)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 640 EUR
3 330 - 3 810 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

För konditionsrapport kontakta specialist
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Evert Lundquist
(Sverige, 1904-1994)

Sittande kvinna.

Signerad Evert Lundquist och daterad 1945. Gouache på papper 65 x 51 cm.

Övrig information

Den 5 maj 1945 öppnade Evert Lundquist en utställning på Konstnärshuset i Stockholm, vilken fokuserade på akvareller, gouacher och oljemåleri på papper. Vid utställningen visades även en parallell version av auktionens motiv: ”Sittande kvinna”.

Utställningen recenserades 11 maj 1945 i Dagens Nyheter, av konstkritiker Yngve Berg.
Utdrag ur DN-texten:

”Evert Lundquist höll för ett år sedan en stor retrospektiv utställning i Konstakademin. Nu visar han i Konstnärshuset en samling teckningar, pasteller och akvareller och några få oljemålningar. Han lägger an på en effektfull fördelning av ljusa och märka partier, och det kan ifrågasättas om inte kolet med dess ljusa och djupa svärta är det material varmed han nått längst.

Han arbetar med dramatiska motsättningar av ljus och dunkel och når suggestiva verkningar à la Honoré Daumier, men han rör sig med brutalt grova formbestämningar, och även hans stora, utförda målningar gör ett ganska kaotiskt intryck. I likhet med Carl Kylberg överlämnar han mycket åt åskådarens fantasi att utfylla.”

Konstnär

När Evert Lundquist slog igenom 1950 som nyexpressionist hade han redan varit verksam i 30 år. Han började i den nya saklighetens anda på 1920-talet och i 1930-talets tunga expressionism, påverkad av James Ensor. Konsthistoriens giganter som Rembrandt, Chardin och van Gogh ledde honom till det pastosa måleriet, där linjer, former och färger föds samtidigt. Själv har han sagt: ”Jag trevar tills jag kommer till den punkt då det osar hett.” Lundquist skildrar det anspråkslösa, som en spade, ett ljus, en stege, ett träd, men ofta även kvinnor. Motiv som får intensitet genom starkt förenklade former, nästan upplösta av färgmassorna.

Tillsammans med Staffan Hallström, Olle Nyman, Torsten Renqvist, Sixten Lundbom och Roland Kempe tillhörde Evert Lundquist Saltsjö-Duvnäs-gruppen, en av de mer betydelsefulla konstnärsgrupperingar Sverige haft. De blev vänner under elevtiden på Konstakademien och bodde några år i Saltsjö-Duvnäs under 1940-talet. Alla rönte de stor framgång, inte minst Staffan Hallström och Olle Nyman, men allra mest Evert Lundquist, som också ställdes ut mycket internationellt.

Lundquist studerade på Carl Wilhelmsons målarskola 1924. Samma år besökte han Académie Julian i Paris innan ha fortsatte studierna på Konstakademien i Stockholm för Gösta von Hennigs, Carl Wilhelmsson och Albert Engström 1925-1931. Han blev själv professor vid Konstakademien i Stockholm 1960–1970.

Efter studierna började Lundquist skapa i en mer expressionistisk stil med beröringspunkter till Edvard Munch. Med färgen pastost pålagd, verkar konstverken skenbart handla om ett spontant måleri, men han målade tvärtom långsamt och väntade in de möjligheter som lät sig manifesteras i bilden.

Genom sitt visionära och samtidigt utmanande enkla måleri blev Lundquist en av de allra mest betydande konstnärerna i sin generation. Han representerade Sverige på Sao Paolo-biennalen, där han vann pris, och blev utvald att delta i Guggenheim International Award i New York 1964 för världens 100 bästa konstnärer, samt på Dunn International på Beaverbrook Art Gallery i Kanada och på Tate Gallery i London. Internationella museer köpte verk av Evert Lundquist och betydelsefulla internationella gallerier ville ställa ut honom, men han bestämde sig efter några år att dra sig tillbaka från den internationella konstmarknaden. Från 1953 bodde och arbetade han i en vitputsad byggnad vid Drottningholms Slott. Några år före sin död blev han totalt blind, men fortsatte ändå måla in i det sista. Huset är bevarat som Evert Lundquists ateljémuseum.

Läs mer