599
1552264

Hilding Linnqvist

(Sverige, 1891-1984)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 640 - 4 550 EUR
3 810 - 4 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Hilding Linnqvist
(Sverige, 1891-1984)

Molnformationer (Från Grekland)

Signerad HL. Duk 100 x 81 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.

Konstnär

Hilding Linnqvist hör till en av Sveriges mest betydande naivister och blev tidigt etablerad och känd för sina färgstarka kompositioner. Linnqvist var en nyckelfigur inom den lyriska naivismen i Sverige med ett måleri som frångick den tekniska perfektion som han skolats i. Flera svenska konstnärer anslöt sig till denna för tiden nytänkande inriktning. Efter studier vid Tekniska skolan och Konstakademin inspirerades han av Edward Munch och Ernst Josephsons sjukdomskonst, något som kom att leda honom mot ett friare och mer ohämmat måleri. Under 1920-talet genomförde Linnqvist ett flertal utlandsresor och hans kolorit blev ljusare och motiven allt mer detaljerade.
Han utförde senare målningar bland annat med kustmotiv samt porträtt. Vid 1940-talets början var Hilding Linnqvist en etablerad och uppburen konstnär, samt professor vid Konstakademien 1939-1941 och 1940 föremål för en stor utställning där.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?