615
1558545

Lage Lindell

(Sverige, 1920-1980)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 640 - 4 550 EUR
3 810 - 4 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Lage Lindell
(Sverige, 1920-1980)

Utan titel

Signerad LL. Duk 46 x 96 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Höstens moderna auktion nr. 587, kat nr. 118.

Konstnär

Lage Lindell föddes 1920 i Stockholm. Han studerade på Konstakademien 1941-46 med Isaac Grünewald och Sven X:et Erixson som lärare. Han erhöll Ester Lindahls stipendium och reste åren efter konstskolan på studieresor i Danmark, Frankrike, Spanien och Nordafrika. Han deltog i utställningen Ung konst hos Färg och Form 1947 tillsammans med jämnåriga abstrakta konstnärer. Han inspirerades under 1940-talet av Pablo Picassos Guernicakubism och utvecklade ett färgsprakande, kubistiskt figurmåleri. Vid sidan av måleriet experimenterade Lindell även sporadiskt med skulptur. Tillsammans med Lennart Rodhe, Pierre Olofsson, Olle Bonniér och Karl-Axel Pehrson utförde han en väggutsmyckning på Astra i Södertälje. Han erhöll Prins Eugenmedaljen 1975.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?