811
1542445

Roberto Matta

(Chile, 1911-2002)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 300 - 26 800 EUR
23 700 - 28 400 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Roberto Matta
(Chile, 1911-2002)

Utan titel.

Signerad med monogram. Duk 103 x 86,5 cm. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket.

Proveniens

Inköpt 1985 på Kenneth Åberg Konsthandel av nuvarande ägare.

Konstnär

Roberto Sebastian Antonio Matta Eachaurren föddes 1911 i Santiago. Han är en av Chiles mest kända kostnärer och har en framträdande plats bland 1900-talets surrealistiska och abstrakta måleri. Vid 1930-talets början studerar Roberto Matta arkitektur i Santiago men han överger dessa studier 1933 och reser till Paris. Mötet med Paris och den surrealistiska rörelsen betydde oerhört mycket för Matta utveckling som konstnär. Han mötte René Magritte, Salvador Dalí och André Breton, Arshile Gorky och Le Corbusier och var under en lång tid medarbetare i den surrealistika "Minotaure". Roberto Matta utvecklar under denna tid sitt måleri som kännetecknas av psykologiska morfologier, skapar nya organiska och kosmiska former som till synes svävar i en oändligt företrädelsevis "blå intighet". Understundom blir hans verk också influerade av de i Chile omvälvande politiska händelserna - man kan ana plågan i förtvinade kroppar och skräcken/tortyren ges getaltning i form av elektriska maskiner. Roberto Matta var en stor anhängare av Salvador Allende som störtades av Augusto Pinochet 1973. Roberto Matta hade sedan länge emigrerat till USA och han kom genom hela livet att resa och vara bosatt i både Europa och USA. Han blev utslängd från surrealiströrelsen efter att ha blivit anklagad för att indirekt förorsakat kollegan Arhsile Gorkys självmord - Roberto Matta lär ha haft en affär med den förres hustru. Icke desto mindre kommer Roberto Matta att nå stora framgångar som konstnär och hans verk finns representerade på de flesta stora museerna i Europa, USA och Chile. Roberto Matta var en mycket mångsidig konstnär som förutom måleri ägnat mycket tid åt keramik och glasarbeten. Roberto Matta är en välbekant konstnär för den skandinaviska konstpubliken.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?