Modern Art & Design 656

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
561Isaac Grünewald, Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen.Motivet är en Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen.
670Henri Sert, "Fjättrad igelkott".Olja på duk
716Otto G Carlsund, "Tonens vibration".Utställd på Galerie Denise René 1953.
732Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables I".Korrekt titel är "Hommage aux imponderables I"
739Henry Moore, "Maquette for Reclining Figure: Pointed Head".Proveniens: Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Fabian Carlsson, London 1987/88.

Utdragna föremål

Nr.
204
336
579
686
758
906
950

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.