Nr. | Föremål | Ändringar |
561 | Isaac Grünewald, Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen. | Motivet är en Utsikt över Kornhamnstorg och från balkongen på Katarinavägen. |
670 | Henri Sert, "Fjättrad igelkott". | Olja på duk |
716 | Otto G Carlsund, "Tonens vibration". | Utställd på Galerie Denise René 1953. |
732 | Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables I". | Korrekt titel är "Hommage aux imponderables I" |
739 | Henry Moore, "Maquette for Reclining Figure: Pointed Head". | Proveniens: Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Fabian Carlsson, London 1987/88. |
Nr. |
204 |
336 |
579 |
686 |
758 |
906 |
950 |
Det finns inga föremål med exportförbud.