1082
1560240

Praktfat, porslin, Mingdynastin, 1500-tal.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 420 EUR
2 820 - 4 700 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av långa livets symboler så som hjortar i en trädgårdsmiljö med tallar, toppiga berg och lingzhi-svampar. Runt brämet buddistiska emblem och blommor. Frånsidan med ytterligare växtrankor. Diameter 46 cm.

Lagat. Kantnötning. Mistor.

Proveniens

Property of a private Finnish Collection.

Purchased at Bukowskis 2009, Sale 554, lot no 1459.

Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum, Istanbul, Ming dynasty. Compare dishes of this kind of designs on page 616-617.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?