1083
1560243

Fat, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.

Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 180 - 8 830 EUR
6 580 - 9 400 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Mitten med dekor av vindruvor och vindruvsrankor, runt brämet alternerande blommor och buddistiska emblem, baksidan med körsbärsblom och persikor. Diameter 43,5 cm.

Nagg. Mistor.

Proveniens

Property of a private Finnish Collection.

Purchased at Bukowskis 2006, sale 542, lot no 1827.

Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum, Istanbul, Ming dynasty. Compare dish of this designs on page 620.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?