1091
1560227

Skål, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Foten märkt med Jiajings märke inom dubbla cirklar. Insidan med dekor i underglasyrblått av ett flodlandskap. Utsidan med två eleganta hovdamer och en gosse i blommande trädgård. Diameter 14 cm. Höjd 7 cm.

Nagg.

Proveniens

Property of a private Finnish Collection.

Purchased at Bukowskis, Auction 552, lot no 1656.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?