1092
1560218

Urna, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Ovoid med oglaserad mynning, dekor i underglasyrblått med ett följe där en dignitet rider fram på ett buddistiskt lejon, följt av sitt entourage under en fullmåne. Höjd 18 cm.

Hårspricka.

Proveniens

Property of a private Finnish Collection.

Purchased at Bukowskis, 2000, S132, lot no 178.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?