1181
1539038

Skålar, två stycken, samt skålfat, porslin. Korea, Joseondynastin (1392–1897).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
569 - 758 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En vitglaserad skål på upphöjd fotring. Höjd 7 cm. Diameter 10,2 cm. En vitglaserad skål på kort fotring. Diameter 9 cm. Ett fat med dekor i underglasyrblått av ett lyckotecken inom dubbla ringar. Diameter 16,5 cm. Undersidan med inristade tecken.

Slitage.

Proveniens

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?