1182
1539041

Assietter, två stycken, porslin. Sen Ming-/tidig Qingdynasti, 1600-tal.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
268 - 313 EUR
284 - 332 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En med dekor av lotus, blommor och stiliserade mönster. Diameter 16 cm. Den andra med dekor av tecken, trigram och rundlar. Diameter 14,5 cm.

Nagg. Det större fatet med spricka.

Proveniens

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?