Madeleine Pyk – en samling F769
1200
1559445

Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
475 - 665 EUR
545 - 763 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kalebassformad med dekor i relief. Frukten patinerad i en gyllene ton. Höjd med lock 10 cm.

Slitage, locket löst.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Jämför liknande såld i London vid Sotheby's, St. George Sale, 18 maj 2018. Lot 310