1211
1562709

Albumblad, två stycken, akvarell och tusch på siden. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter 'Romance of the Western Chamber (Xixiangji). Med figurstaffage i landskap. Samt med inledande sida med kalligrafi och sigill i rött som tyds till Zhengming. Motivets mått 28x30,5 cm. Mått med passepartout utvikt 63x37 cm.

Slitage, revor.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.

Compare with a complete album sold at Bonhams, Lot 2032,
Chinese paintings, 12 September 2012, New York.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?