1232
1542994

Vas, keramik. Yuan/Mingdynastin.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 420 EUR
2 820 - 4 700 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor av krysantemum, celadonfärgad glasyr. Höjd 34,5 cm. Höjd med träställ 37,5 cm.

Krackelyr, sprickor.

Proveniens

From the Collection of Monica och Karl-Erik Öhman, thence by descent.

Compare with vases of this type in the Musee Guimet, no. G 3594. G 4646.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?