1283
1555611

Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djupa rundade sidor på kort fot och utvikt mynning. Omvänt dekorerad i järnrött med rader av pioner ovan fortlöpande lotusscroll. Undersidan vitglaserad med sigillmärke i underglasyrblått. Diameter 13 cm.

Lagad.

Proveniens

From the Collection of Dentist Inga Körner Johnsson (1909 -1993), thence by descent.

Another bowl from this collection was sold at Bukowskis, auction 629, lot no 821.

Compare with a similar bowl at the British Museum, Museum number
PDF,B.709.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?