37
1566399

Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Mahogny samt mahognyfaner. Beslag och listverk av mässing. Oval skiva av lackerad plåt med genombruten kant och polykrom dekor av blommor. På fyra rektangulära nedåt avsmalnande ben kopplade med sekundär skiva samt avslutande mässingshylsor. Längd 67, bredd 53, höjd 80 cm.