Madeleine Pyk – en samling F769
503
1537132

Mauboussin ring platina med en droppformad diamant ca 2.50 ct

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 500 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Ca G/H vs samt baguette och fasettslipade diamanter, storlek 16.25, totalvikt 7 g. Signerad Mauboussin, Paris samt numrerad 44548. Etui medföljer. Samtida.

Mauboussin är ett av de många legendariska franska juvelhusen som grundades under 1800-tales mitt. Firman blommade kreativt under 1920- och 30-talen och deras smycken från denna viktiga period är eftersökta från konnässörer från hela världen. Än idag tillverkar de smycken med Paris som bas för sin verksamhet.