Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
630
1539334

Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
19 500 - 21 900 EUR
22 700 - 25 500 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

"Erik August Tersmeden" (1759-1790)

Signerad A: Wertmüller, Suédois och daterad à Paris 1783. Duk 73 x 59 cm. Samtida förgylld ram. A tergo: ”Morceau d’agrement à l’academie Royal de Paris”.

Proveniens

Tidigare i de Tersmedenska samlingarna på Hinseberg, Närke.
Tidigare i fru Julie Tersmedens (född Hammarhjelm-Strokirk) (1865–1942), samling, Uppsala.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, ”Svenska Porträttutställningen”, november 1917. (Tillhörande fru Julie Tersmeden, Uppsala)
Parisutställningen, 1929. (Tillhörande fru Julie Tersmeden, Uppsala)

Sixten Strömbom, "Svenska porträtt från tiden 1700-1850", 1917, kat nr 142.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1835/43, band II, s. 843. (SPA 1917:656) & (SPA 1920:659)

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.