Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
236
1593787

Carl Fagerlund

(Sverige, 1915-2011)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Carl Fagerlund
(Sverige, 1915-2011)

Bordslampor, ett par, "RD 1635", Orrefors, 1950-60-tal.

Fot i tonat glas, stam i matt nickel, brickmärkta invändigt med modellnummer samt etikettmärkta. Höjd 30,5 cm inklusive skärm.

Obetydligt slitage, senare skärmar och nydragen el.

Modellen avbildad i Orrefors belysningskatalog nr 30, 1960.

Formgivare