Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
291
1599427

Dryckeskanna, silver, 18-/1900-tal, okänd mästare/utan stämplar, sannolikt Danmark.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Barockstil/historismus. Rikt driven dekor av akantus, uppburen av lejon hållandes en kula. På locket infällt mynt: Leopold I thaler 1691. Svängt handtag med vapensköld av ätten Bille. Höjd 22,5 cm. Vikt 1704 g.

Ulla Houkjær m.fl, "Dansk sølv i fortid og nutid", jämför lejonen med kat nr 107, s. 210-211, av Niels Pedersen, Aarhus 1703.