Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
649
1586911

Jonas Forsslund, tillskrivna

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jonas Forsslund, tillskrivna
(Sverige, 1754-1809)

"Kommersrådet Lorentz Görges" (1723-1803) & makan "Hedvig Elisabeth Bohman" (Bogman) (1730-)

Ett par. Pasteller, vardera 69 x 55 cm. Rikt snidade gustavianska ramar.

Proveniens

Tidigare i Christian Hammers samling, Stockholm.
Försålda på den Hammerska auktionen i Köln 1893. (Inköpta av Rehbinder)
Rehbinders samling, Stockholm.
Försålda genom Bukowski Auktioner, (Rehbinderska samlingen), 1913. (inköpta av OM Strömberg)
Bruksdisponent O M Strömberg.
Lars Olsson Antikhandel, Uppsala/Stockholm.

Lorentz Görges föddes som son till fänriken vid Östgöta infanteriregemente Johan Görges och dennes hustru Clara Corylander. Görges flyttade sedermera till Stockholm där han blev grosshandlare och kommerseråd. Han gifte sig 1754 i Maria Magdalena kyrka med Hedvig Elisabet Bohman. Paret fick en dotter och två söner.

Görges var under flera år delägare i det framgångsrika handelshuset Bohman, Hassel & Görges, och han räknades till den så kallade Skeppsbroadeln. Hans fru var dotter till Carl Bohman som var en av de ursprungliga ägarna till handelshuset Bohman & Hultman. Lorentz Görges uppförde under 1760-talet det Görgeska huset som ligger i Djurgårdsstaden.