Madeleine Pyk – en samling F769
879
1579478

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Från Strandvägen" ("Vue de Stockholm")

Signerad Eugen i monogram och daterad 1934. Med dedikation a tergo "Till Olga på Strandvägen från Eugen julen 1940". Akvarell 21,7 x 32 cm.

Proveniens

Privatsamling.