Important Winter Sale 661

Visning 5 – 10 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helger kl 11–16
Liveauktion 11 – 13 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionsschema

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 18–26 december.

⟶ Se öppettider

Registrera dig Skapa ett konto

308 föremål
1021. Penselställ, porslin, Qingdynastin.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
948. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke och period (1821-50).
Klubbat pris
400 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1119. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
980. Fat, keramik. Jin/Yuan dynastin.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1125. Kejserlig sommarrock, Kesi, Jifu, Qingdynastin, 1830-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1099. Skuptur, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1215. Vas, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1224. Vaser, ett par, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1223. Praktfat, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
985. Fat, celadonglaserat. Song/Mingdynastin.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
941. Fat, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke och period (1662-1722).
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1309. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
967. Ruyistav, jade. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1193. Bältesspänne, jade. Qingdynastin. 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1126. En blå sommar rock, Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1090. Buddha Shakyamuni, brons. Kambodja, Lopburi, 1200-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1128. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1313. Skål, porslin. 1600-tal med Jiajings märke.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
989. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1129. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1188. Kong, tre delar, jade. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
965. Fat, ett par, keramik. Södra Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
957. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1046. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Tongzis märke i rött.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1292. Vaser, ett par, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1265. Penselställ, biskviporslin. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1303. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1040. Urna, Guan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1120. Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. Tempelklocka, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1275. Vas, porslin. Kina, late Qing/Republik.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1114. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1310. Vinkoppar, fyra stycken, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1299. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1326. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1208. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1069. Vas, brons. Qing dynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1035. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
963. Kruka, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1096. Buddha, järn. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1209. Rökelsekar, keramik. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1291. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1268. Drakbåt, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1216. Ask med lock, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1213. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1037. Sleevevas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
991. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK