Madeleine Pyk – en samling F769
433
1625335

Olafur Eliasson

(Island, Född 1967)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Olafur Eliasson
(Island, Född 1967)

"Untitled (Iceland Series #12)", 2005.

Signerad Olafur Eliasson på etikett a tergo. Unik. C-print 60 x 90 cm.

Proveniens

neugerriemschneider, Berlin.

Olafur Eliasson är född 1967 i Köpenhamn av isländska föräldrar men är numera verksam i sin stora laboratorieliknande ateljé i Berlin. Han har etablerat sig som en av de mest efterfrågade konstnärer på de stora institutionerna runt om i världen: Tate Modern i London, Guggenheimmuseet i New York, Moderna Museet i Stockholm och Venedigbiennalen. Hans konst rör sig i en speciell värld där estetik och vetenskap bildar en underbar allians. Idéerna är avancerade men resultatet blir enkelt och lekfullt. Eliasson arbetar i skulptur, måleri, fotografi, film och installationer, men också med arkitekturprojekt och platsspecifika verk i det offentliga rummet. Ljus, vind och vatten i alla dess former är återkommande inslag.
Under tidigt 1990-tal började Eliasson fotografera naturen under sina årliga semestrar på barndomsön Island. Bilderna togs när han promenerade, seglade, klättrade eller flög. Det är alltifrån mer traditionella landskapsbilder till närbilder av stenar, mossa och glaciäris som oftast sätts samman i stora serier. På så vis lyfter han motivet från att endast utgöra en dokumentation av ett landskap till att bli ett samtida idébaserat konstverk som diskuterar miljöförändringar och människans förhållningssätt till naturen. Eliassons fascination för bergarter, grottor och stenar gör sig synlig i flera av hans fotografiska arbeten. Många av hans verk avbildar bergets utsida men även dess öppningar med vattenfall, gejsrar och vulkaner. I den här auktionen finns ett flertal exempel på det då vi säljer flera verk ur hans produktion, "Stone Series", ”Iceland series”, ”Waterfall series” och ”Stenserie/Big Stone”.